V prvním díle seriálu Dýmkařská bible vám chci přiblížit naprostý základ – co to vlastně je vodní dýmka? Zdá se to triviální, ale víte třeba, proč je v dýmce voda a proč už se dávno nepoužívá šlauch z velbloudí kůže? Mrknem se na všechny části dýmky, velmi krátce na její historii a odhalíme, jak vlastně vodní dýmka funguje a proč z ní vychází ten boží dým!
Vodní dýmka, to jsou desítky jmen a označení, které se jazykově a kulturně liší. Kamarádi z Blízkého východu ji označují jmény
nargila (Turecko),
šiša,
shisha a
sheesha (Egypt, Súdán, Tunisko) nebo
hookah (původ slova je z Indie, to už je tak trochu v Asii, přejato následně do angličtiny).
Sranda je, že lidé u nás slovo šííííííša (nesnáším, jak to natahují!) používají k označení dýmky, zatímco
shisha třeba v USA vyjadřuje tabák, který se do dýmky cpe. Chaos! Kde tedy soudruzi z NDR udělali chybu? Konec popichování, pusťme se do toho!
Co to je vodní dýmka?
Vodní dýmka je konstrukt sloužící k inhalaci dýmu, jenž je produkován ohřevem tabáku nebo jeho náhražky v korunce za pomoci žáru z uhlíků. Jde o jednoduchý princip, který se za několik stovek let téměř nezměnil. Co se změnilo, jsou podmínky, materiály, způsoby kouření a metody přípravy.
ZÁKLADNÍ SCHÉMA VODNÍ DÝMKY
Celé kouzlo tkví v tom, že se do korunky umístí tabák. Na korunku se umístí alobal nebo jiný systém přenosu tepla (Kaloud Lotus, Badcha, AoT atd.) a na něj do ruda rozžhavené uhlí (kokosové, bambusové, z popela malajských netopýrů, rychlozápalné sucks). Vlivem tepla se tabák v korunce ohřívá a dým z něj putuje tělem dýmky skrze srdce do vázy, kde se ve vodě ochlazuje. Taháním vzniká podtlak. Poté dým prochází zpět srdcem a následně vývodem do šlauchu. No a pak ten dým vyfouknete, nebo se zakuckáte až běda.
|
Schéma vodní dýmky |