čtvrtek 29. ledna 2015

Mixologie #1: Fumari Blueberry Muffin + Nakhla Black Tropic

Připravoval jsem si zrovna dýmku a napadlo mě, proč se o ni virtuálně nepodělit. Dneska jsem nabíjel Fumari Blueberry Muffin a Nakhla Black Tropic. Jak to dopadlo?

Příprava

Dneska jsem nabíjel opravdu poctivě - 15g Fumari + 10g Nakhly. Tabák jsem umístil na prkýnko, spojil dohromady a důkladně nařezal na menší části, aby byl tabák pěkně vzdušný. Nakhla je trošku sušší oproti Fumari, které naopak v melase přímo plave. Výsledná kombinace je ale přesně taková, jakou jsem chtěl. Nabíjím do Saphire 4tex, Kaloud Lotus navrch a jde se kouřit!

Kaloud jsem nechal asi 5 min hřát, jelikož se do něj 3 uhlíky nevlezou, dal jsem poslední uhlík na ostatní, které už v Kaloudu pracovaly.

korunka s tabákem
Nabití korunky

O panu Kopáčkovi

Jsou tam jednorožci? NE. Je to amatérské? JE. Děláno s láskou chutí? SURE!

čtvrtek 8. ledna 2015

Dýmkařská bible #1: Vodní dýmka

V prvním díle seriálu Dýmkařská bible vám chci přiblížit naprostý základ – co to vlastně je vodní dýmka? Zdá se to triviální, ale víte třeba, proč je v dýmce voda a proč už se dávno nepoužívá šlauch z velbloudí kůže? Mrknem se na všechny části dýmky, velmi krátce na její historii a odhalíme, jak vlastně vodní dýmka funguje a proč z ní vychází ten boží dým!

Vodní dýmka
, to jsou desítky jmen a označení, které se jazykově a kulturně liší. Kamarádi z Blízkého východu ji označují jmény nargila (Turecko), šiša, shisha a sheesha (Egypt, Súdán, Tunisko) nebo hookah (původ slova je z Indie, to už je tak trochu v Asii, přejato následně do angličtiny).

Sranda je, že lidé u nás slovo šííííííša (nesnáším, jak to natahují!) používají k označení dýmky, zatímco shisha třeba v USA vyjadřuje tabák, který se do dýmky cpe. Chaos! Kde tedy soudruzi z NDR udělali chybu? Konec popichování, pusťme se do toho!

Co to je vodní dýmka?

Vodní dýmka je konstrukt sloužící k inhalaci dýmu, jenž je produkován ohřevem tabáku nebo jeho náhražky v korunce za pomoci žáru z uhlíků. Jde o jednoduchý princip, který se za několik stovek let téměř nezměnil. Co se změnilo, jsou podmínky, materiály, způsoby kouření a metody přípravy.

ZÁKLADNÍ SCHÉMA VODNÍ DÝMKY

Celé kouzlo tkví v tom, že se do korunky umístí tabák. Na korunku se umístí alobal nebo jiný systém přenosu tepla (Kaloud Lotus, Badcha, AoT atd.) a na něj do ruda rozžhavené uhlí (kokosové, bambusové, z popela malajských netopýrů, rychlozápalné sucks). Vlivem tepla se tabák v korunce ohřívá a dým z něj putuje tělem dýmky skrze srdce do vázy, kde se ve vodě ochlazuje. Taháním vzniká podtlak. Poté dým prochází zpět srdcem a následně vývodem do šlauchu. No a pak ten dým vyfouknete, nebo se zakuckáte až běda.

Schéma vodní dýmky.
Schéma vodní dýmky

úterý 6. ledna 2015

Zrození (blogera)?

Je tu někdo?

Dýmkařská sebranko, můj první příspěvek se přes porodní bolesti zrodil a já vás tímto vítám na Dýmkařově koutku.

Po letech dýmkaření jsem zjistil, že většina lidí dneska stěží chápe rozdíl mezi rychlozápalným uhlíkem (dále jen RZU) a kokosákem. Dost smutné, že? Proto jsem se rozhodl podělit se o své zkušenosti a nadšení z oblasti vodních dýmek.

Kdo jsem?

Mé jméno je Jakub Kopáček (vymýšlet si nějaké blogové alterego se mi opravdu nechtělo) a dýmkařím už 6 let – od mých 14 let. K dýmce mě přivedli rodiče (paradox), kteří dýmku obdrželi jako nevhodný dárek a nevěděli, co s ní. Přátelé mých rodičů ji připravili na jedné z akcí a já hned věděl, že tohle je láska na první potah. Stará Top Mark dýmka, nepromývatelný šlauch, RZU, malá syrská korunka a Nakhla Višeň - nehorázná prasárna, ale tehda to byl dým plodící stroj z nebe!

Jakub Kopáček kouří vodní dýmku na náměstí.
Mé tehdejší já