čtvrtek 31. prosince 2015

PF 2016

Drazí čtenáři, milé čtenářky, všichni mongolové. Do Nového roku spoustu tabáku, toho přeci není nikdy dost. Pokud jste byli hajzlíci, tak k Vánocům vám přistálo už pěkných pár kilo uhlí, s tím vystačíte minimálně do ledna. S dýmkami už je to jiné, v roce 2016 určitě mnoho osiřelých (podobnost se Sýrií čistě náhodná) dýmek najde své nové majitele.

Dnes si všichni vysmažíte hlavy, roztančíte nohy, roztřepíte játra....tak nezapomeňte řádně polechtat i plíce a pořádně si užít silvestrovskou/novoroční dýmku. Děkuji vám všem, že jste ty mé občasné výkřiky četli s chutí, či aspoň se lehce zvednutým koutkem. Tím pravým. Brzy blog čekají velké změny, tak buďte u toho :) Díky za 2015!

Velmi výmluvné

PF 2016

neděle 13. prosince 2015

Dýmkařská bible #7 - Náhrady alobalu

Bylo by krátkozraké tvrdit, že spojení alobalu a korunek je věcí minulosti. Faktem je, že v posledních 5 letech se objevilo mnoho různých náhrad, inovativních záležitostí i totálních nesmyslů. V krátkosti (kecám, zase to bude dlouhá slátanina) vám představím těch několik, které stojí za vyzkoušení. Na faily dojde taky.

Alobal má stále silné lobby, několikrát jsem byl označen za blázna, že vůbec kouřím s něčím jiným, však top, ne? Ne? No. Vždycky mě sralo, že spolu s dýmkou musím nosit roli hliníku a připínáček, který vždycky s přehledem vyhledal nejtenčí místo v báglu a nejméně chráněné místo mých zad. Jsem však vizionář a zkoušel tohle kombo něčím nahradit. Tak to většinou začíná!

Díry v plechu

Ano, cesta začíná v plechu. Moc ho ale není, většinu povrchu tvoří díry. Řeč je o jednoduchém sítku. Těmito kovovými kráskami častoval Aladin od počátku každého „šťastného“ majitele jejich dýmek. I děravá urna by propustila méně popela než tahle sítka. S jejich plícervoucími korunkami fungovala asi stejně, jako záchranný balíček pro Řecko. Špatná distribuce tepla, to je volbou materiálu. Příliš málo příliš velkých dírek, malá úchopová část, špatná manipulace.

Much holes, more dust

úterý 1. prosince 2015

Kam na dýmku #2 – Shisha Club Apollo (Bohumín)

S několikaměsíční pauzou se vracím zpět k téměř zapomenuté rubrice. Je to jednoduché, do moc podniků teď nechodím. To, co mám doma, stěží ukouřím (:O). V rodném hoodu však vyrostl podnik, který jsem si vždycky přál sám realizovat. Otázkou je, zda je kvalitní, nebo je to průser.

Čas od času se z Prahééé vracím domů, dýmkařské závazky většinou řeším vlastním strojem a svými tabáky. Je to jediná možnost, jak si v Bohumíně dobře zakouřit. Většinou jsem líná prdel, do Ostravy se mi nechce (Na Rynek, fellas). V Bohumíně je jedna čajovna, oujé, tam začala moje dýmkařská osvěta. Postupem času se však okoukala, spokojená se svým monopolem, kromě interiéru a použitých dýmek se nikdy moc nezměnilo. Kvalita tabáků a kuřáckého zážitku stále velmi nevyvážená.

Jak panoramatické

neděle 29. listopadu 2015

Recenze: Hadice Calypsoo Kasiopea

Byl jsem opět tvrdě zaplacen. Hadice Calypsoo se po roce porodních bolestí a předělávání dostali do mých pařátů. Držel jsem v nich i původní prototyp a finální produkt se velmi liší. V detailech, nebo ne? Liší se vůbec od dřevěných šlauchů k Aladinkám? České ručičky...

Před pár měsíci mě kontaktoval fanoušek, že prý vyrábí dřevěné šlauchy. Je z města hned vedle mého domovského hoodu. Jakože cože?! Že o tom slyším až teď. Klid, Kubo, zeptej se na detaily. Silikonové hadice s návlekem a dřevěnou koncovkou, název vhodný na krásné pražské protahování, so Calypsoooooo. Tak se potkáme a já se na to mrknu.

Prototypujem

neděle 22. listopadu 2015

Recenze: Nejlepší dýmka na světě

Je to...něco. Malé, nerezové, modré. Levné? Ano! Nezbytná součást sbírky? Neasi. Dýmka Pumpkin ke mně dorazila ze zákoutí vietnamských slumů, prý dárek. Jak si tohle monstrum poradilo v testu? Tak čtiiii.

Už balení mě odpálilo. Tuna lepenky, tu dealerák, tady bublinková fólie (tak jasně, že jsem ji hned vypráskal!). Obrázek dýmky na balení? TOP. Že nemá úchyt? Neva. Malé, skladné, přesně do baťohu. Nápis „Nejlepší dýmka na světě“ na balení....náhoda? Nemyslím si.

To je materiál!

středa 11. listopadu 2015

Recenze: HJ Flying Saucer (létající talíř?!)

Vypadá...divně. Je protáhlá, krásně glazurovaná, funkční. Původně myšlená jako vtip (stejně jako tenhle blog, heh). Přes oceán přiletěla až ke mně legrácka od Hookah Johna, divná vortexová korunka s vystouplým komínem. Zabydlela se v mé sbírce, nebo letěla z okna? Čti!

Kdybych ji z toho okna vyhodil, stejně by přiletěla zpátky. Korunka Flying Saucer byla původně vtípkem, který byl odvozen od Hookah Johnovy jiné korunky, phunnelu mini Alien Bowl. Je to plytká miskovitá korunka, která se dobře hodí na overpack. Pak si v Pasadeně něco zahulil a začal protahovat. Komín. Jo, zní to „normálně“. Nicméně, držel se stejného materiálu a proporcí, zvedl pouze komín, uzavřel ho a nastřelil čtyři čtvercové díry. Dlouho nechtěl tuto korunku vydat, protože je asi lidumil a žralo ho, že by jeho zákazníci platili za něco, co podle jeho tehdejšího názoru fungovalo stejně, jako Alien. Dnes už je venku druhá verze talíře, víc materiálu, méně emzáků, lepší funkčnost.

Talíř ze široka

čtvrtek 5. listopadu 2015

Tabákový speciál #1 - Chutě podzimu

Mrzne, krb nemáte. Všude hromady listí, stejně do nich kopnete. Rýmečka? Tu máte! Ano, podzim je tady a s vaším duševním/fyzickým stavem se mění i chutě. Sladké a fresh? No, ne. Teď letí kořeněné, plné a výrazné chutě. Oblečeme spolu dýmku do podzimního kabátu!

Každoročně o tomto čase se mi promění chutě jako těhotné lasici, už to nechce jen ty jemné, fresh dýmky při západu slunce nad jezerem (-zde doplnit víc romantických kýčů-). Ranní mrazíky (oh, gay), brzká tma a deště (letos to asi neklapne) ve mně probouzejí chutě k něčemu silnějšímu, s výraznější chutí. Mám už delší dobu pár oblíbených zaháněčů depresí (které nemám) a chci se s vámi o ně podělit. Ze zelených listů se stává hnědé, stejně jako u tabáku. Náhoda? Nemyslím si!

Pár věcí se z toho dá i kouřit

čtvrtek 22. října 2015

Německo v dýmu #1 - obchody, dýmky a tabáky

Joo, Turecko, tam dýmkám rozumí, že? Rusko, to jsou přece machři přes dýmky! Co je víc amerického než dýmka a hot dog?! Ha, Německo se směje a užívá si pozice jedné z nejdýmkařštěsdfs (grhh, to slovo je dost pitomé) země na světě, nebo jinak, tady je dýmka opravdu doma.

Je celkem jasné, že to asi nebyl strejda Dolfi, kdo Němce naučil vodní dýmce. Mnohem pravděpodobnějším nositelem této tradice jsou turečtí přistěhovalci (how ironic), kteří léta po válce začali zapouštět své kořeny v německé kultuře. S sebou si přinášejí i nargile, což je turecký výraz pro vodní dýmku. Z kouření ve své komunitě se němečtí Turci dostali k vlastním podnikům (kebaby, kavárny, čajovny), kde se poprvé dýmka dostává k širší veřejnosti. Puf, dýmka znovuobjevena pro Evropu. Hmm, to je možná dost nadsazené, nicméně to vystihuje nejlépe moji myšlenku.

Przní německou vlajku? Tak určitě...

pondělí 12. října 2015

Recenze: ART Hookah Temple 45, verze 2.0

Dlouho jste mě neviděli, že? Máte rádi nechutné knírky stylu „Jsem Pablo a jdu ti zastřihnout trávník“? Tohle vše dneska bude, konečně jsem se totiž vykopal z liknavosti a natočil kapucínskou recenzi na skleněnou kněžnu ART Hookah!

Chcete vidět barvičky, moji maličkost v letním vydání a nějaké to slou moušn? Tak zde.

Chcete vidět ART v profesionálním prostředí s mými kamarády (lidmi i dýmkami) z iSmoke.cz? Tak zde.


sobota 3. října 2015

Dýmkařská bible #6 - Metody nabíjení korunek

Dnes odhalím šokující pravdu. Na tom, jak tabák naházíte do korunky, záleží. Korunek je spousta, tabáků horda a ne všechny fungují podle stejného klíče - prásk do korunky, alobal on the top and burn that fucker down. Tento díl bude tedy taková směs MacGyvera a vaření s Jamie Oliverem s přídavkem poctivé ruční práce (:O). Korunky připravit!

Za sedmero horami a řekami, v časech, kdy nebyl Kaloud, AoT, ani Islámský stát, byly tady obyčejné korunky. Aladin budiž nejlepším přítelem, jehla v ruce, alobalové kreace. Přestaly už mi působit léky, budu tedy věcnější. Kdo neumí dobře nabít klasickou korunku s alobalem, neměl by se do dalších vůbec pouštět, je to takový naprostý základ. Dnes je to všechno děsně jednoduché, i úplný začátečník (třeba po přečtení mého sluníčkového blogísku) si může pořídit kvalitní věci a kouřit s nimi, je to snadné. Před takovými 5 lety by se vám vysmáli, alobal s klasickou best vole, ne? Ne.

Krájení, sekání, filetování...

Tabák se vám dostane do ruky v různém stavu, někdy je to až na žalobu. Tak například, tabák smotaný v kuličkách, tabák z nasekaných 5cm klacků, list tabáku velikosti pivního podtácku. Říká se tomu cut, nebo-li nasekání tabáku. Každá značka ho má jiný, což občas vyžaduje specifické nabíjení. Jen tak letem světem, třeba Tangiers je černý vláknitý tabák bez klacků, vyzerá ako tabák na motání cigár. Starbuzz má spoustu smotaných listů, Nakhla zase mrtě klacků, Al Fakher 50g na atomy rozsekaný a nacpaný do sáčku. O tom dnes ale mluvit nechci.

Cut, cut, cut
Když tabák nasekáte na ultraatomární kousky, spálí se rychle jako mravenci pod lupou. Velké listy mají zase problém se uceleně propálit a mohou zacpat vývody korunky. Tohle jsou dva extrémy, ale v praxi je to tak, že tabák je většinou nasekaný rozumně. Jakmile je více času a mám chuť si s korunkou fakt vyhrát, tak dělám mixy tím způsobem, že si od každého tabáku, který v korunce chci, vezmu kousek a střelím ho na prkno. Nůž, řízy říz a je to pěkně na menší kousky, light and airy! Zlatá střední cesta je základem úspěchu, takže když už se rozhodnete k úpravě tabáku na prkýnku, vzpomeňte si, že nesekáte na drobno cibuli.

Další informace ohledně cutu, vlhkosti a tabácích najdete ve starší Dýmkařské bibli o tabácích!

neděle 13. září 2015

Recenze: True Cloudz

Nejsem fanda. Pomazánky příjdou na chleba, natírat si Nutellu do korunky taky není můj šálek piva. Zkusit se má všechno (kromě soulože se psem, to bych vám nepřál ((netestováno)). True Cloudz mi přišla jako jedna z těch lepších alternativ, jaké je teda kouření bez tabáku s gelem po celé korunce? Unexpected journey!
V celé své kráse

Výrobce těchto past pochází z Německa, zaujal mě mimo jiné i výborným marketingem. Ty pasty jsou snad všude, je toho plný Instagram, Facebook a internety obecně. V trilionu korunek namazaná trikolóra, tady mix s tabákem, tu zase tříbarevný Samsaris. Za tohle palec hore. Jeden.

Druhý palec je za širokou paletu příchutí, kde jsou nejenom základní ovocné příchutě, tak i zajímavé mixy. Většina past, se kterými jsem se setkal, byla dobrá leda tak na mazání ocelových konstrukcí, tvorbu nepečených šíze-kaki (nebo-li čízký dort, díky Prostřeno!) a v kritickém případě na vyhození přímo do drtičky plastů. Nelze se proto divit, že jsem se recenzování těchto pomazánek bránil zuby nehty, po zkušenosti s Hookah Squeezem se to jevilo jako celková sebevražda. Jsem ale tolerantní dýmkař a někdy tabák není právě to, co chce člověk v korunce. Kecám, každý chce tabák!

pondělí 7. září 2015

Propaguju kouření? Ale prd..aneb o snech a cíli!

Nedávno jsem měl velmi milý rozhovor, rodinná záležitost. Propaguješ kouření, děláš špatné věci a měl bys toho nechat, nikomu nepomáháš. Občas vás nechápou ani vaši nejbližší, ale je opravdu to, co dělám, špatné? Až do teď jsem byl na svou práci pyšný, měl bych se zamyslet? Čas na trochu dýmkařské filozofie!

Od prvního písmene jsem měl s tímto blogem plány dalece přesahující jen pouhé psaní. Měl jsem sen, upřímně řečeno spíš poslání. Nikdo mi nedal úkol, vymyslel jsem ho sám. Nechci vydělat, nechci produkty zadarmo, nejde mi o slávu ani o honění ega (:O). Chci pomoct, komu ale pomáhám?

Můj cíl jste vy, čtenáři, mladí i zralí lidé, kteří objevili v životě kouzlo vodní dýmky. Sbližuje, pomáhá přemýšlet, pomáhá zastavit se a odpočívat. To vše vodní dýmka je, nicméně o zdravou záležitost se nejedná ani zdaleka. Kdyby mi vytáhli plíce, asi by to připomínalo růžovo-černou zebru, jajks. Tohle nikomu nepřeju, o co mi teda jde?

Z dýmu zrozený
Když už kouříte, kuřte kvalitně a hlavně, ať vám chutná. Jednoduchá (ne, je to sakra souvětí!) věta, která přesně vystihuje to, oč se tu snažím. Trávím spoustu času výzkumem, sbíráním informací a poznáváním lidí z naší i světové dýmkařské komunity, a to s jasným cílem. Chci vychovat novou generaci chytrých kuřáků, kteří si dokážou své dýmky užít na maximum, naučit se ctít rituál přípravy a hlavně bavit lidi ve svém okolí. Plus ještě můj osobní skromný cíl. Malý, snad dosažitelný. Jednou, za pár let, až se v Česku řekne vodní dýmka, chci ať se lidem mimo jiné vybaví můj blog a řeknou si: „Jo, ten bastard mě naučil pár triků .“

pondělí 31. srpna 2015

Recenze: Adalya Freshberry

V poslední den veder jsem vyzval na souboj plody lesa a jelikož jde zítra mládež zpět do ústavů, chutná mi dnes 2x víc. Taky se jedná o mojí první Adalyu s hnědou melasou, kterou většina lidí odsuzuje. Jako obvykle si musím udělat názor vlastní, tak na co ještě čekám?

Tovar z lesa!

Poslední dobou jsem ''fresh'' tabáků tak překouřený, že jen po shlédnutí mé výstavky plíce hlasitě řvou, ať se na to už fakt vyseru. Karma, osud, nebo haitské voodoo tomu chtěli, aby mi dneska krabička Freshberry spadla na palec a já leknutím střelil hlavou do stěny. Well played. Tak co, nějak to přežiju a mám aspoň důvod vyzkoušet konečně Badchu Prime (heat management na korunku, zjisti si!).

pátek 28. srpna 2015

Krok za krokem (letní vydání!)

Ne, remake seriálu jsem bohužel nenatočil, nesehnal jsem Kouďáka. Vzal jsem svoji trhlou (stále tě mám rád, Kači) ségru a natočil proces, kterým teď posledních pár týdnů procházím tak jednou denně. Sem tam rychle, tady pomalu, takhle já dělám letní dýmku!



čtvrtek 13. srpna 2015

Recenze: Minzari Crown (fake shit)

Znáte to, chcete iPhone (u mě nehrozí), ale nemáte škváru. Koupíte proto z Číny třeba uFoun, vzhledově podobný, 5x levnější a překvapivě, stojí za hovno. Tohle je přesně ten případ, protože Minzari Crown stojí okolo 1500 Kč a já radši vyhodil pár stovek za čínský šmejd. Sliboval podobnou funkčnost a vzhled. Byl jsem zase napálen!

S věcmi z Ali Expressu mám vesměs dobrou zkušenost, za pár dolarů se dostanete k silikonovým zadkům Hillary Clinton, k levným napodobeninám Kaloud Lotusu a vaflovačům ve tvaru Dartha Vadera. Je jasné, že dýmkařského materiálu tam bude přímo velehora, a tudíž spousta příležitostí k zajímavému nákupu/prodeji. Nakoupím tunu fake kaloudů, plastových šlauchů a skleněnek za pár dolarů, prodám v ČR za 500 000€! No nic, jdeme dál.

Přitom tak krásná a nevinná...

úterý 11. srpna 2015

Kazašský styl

Už pár týdnů si hraju s korunkou iSmoke bowl, po vyzkoušení všelijakého voodoo a rituálů s kvetoucími pampeliškami jsem došel konečně k nejlepšímu způsobu nabití! Pravda, nebyl jsem na to sám. Pomohli soudruzi z Kazachstánu....a Borat.

Tento tzv. Kazašský styl mne naučil Alex Terentiev, majitel iSmoke.cz. Skrze mé stížnosti, že ta korunka je na dvě věci, se nade mnou smiloval a ukázal mi věc, kterou se naučil od svých kazašských kamarádů (mimořádně nejde o exování vodky). Jedná se o velmi funkční, přitom ďábelsky jednoduchý postup. Vše najdete ve videu, tak heleeeee koukeeeej!



pátek 7. srpna 2015

Mixologie #3 - Kyselý ksicht

Komu se v posledních dnech nezapařily koule, tak je buď ženská nebo eunuch. Je čas trochu léta vpustit i do dýmky a osvěžit i něčím jiným než mátou. Něco, co vám trochu zprohýbá ksichtík, chutná výborně a vypadá efektně. Dneska si zamixujem s citrusy (a okurkou z Meku).

Po práci jsem chtěl trochu protáhnout svou ART Hookah (ta velká skleněná, mongol) a jelikož je všude po uši ovoce, tak jsem lehce vykradl ťamanskou večerku (stay nekorektní) a vzal hlavně citrusy - limetku, citrón, pomeranč + ten okurek. Už cestou jsem přemýšlel nad tím správným tabákem, který k tomu napasuju. Neskončilo to u jednoho!

Tak nějak vše, co potřebujem

čtvrtek 6. srpna 2015

Představení Hoob, Sunpipe a Starbuzz dýmek - Repoooooooort!

Byla to oslava, menší oslava, ale bez čmoudové trávy. První akce úspěšně za námi a přiznávám, jsem nadšený. Motivace k dalším akcím je větší než kdykoliv dřív a pro ty, co se nemohli zúčastnit, lehce to shrnu!

Už dlouho jsem si hrál s nápadem nějakých akcí a po seznámení s Alexem z iSmoke.cz jsem si řekl, že nejlepší čas je tady a teď. Tak jo, co jim vlastně naservíruju? Nic menšího než představení 3 zajímavých dýmek s mými kecy k tomu. Byl jsem lehce nervózní, protože jedna věc jsou ty moje internety a druhá věc je kvákat o tom na živo. Světe div se, nikdo po mě nehodil shnilé rajče, natož okurek (a to je jich přebytek, v čízech už je nikdo nechce). Konec s vyléváním mého přechytřelého mozku, o co teda šlo?

V celé naší kráse!

sobota 25. července 2015

Dýmkařská bible #5 - Alobal a uhlí

Nevíš, co je RZU. Bambusové vs. kokosové uhlí? Potřebuju 500m alobal, nebo stačí sítko? Ok, chápu. Je na čase si něco říct o zdrojích tepla (tohle není o Prague Pride) a pokud na korunku nefoukáte fénem, nebo nepřipalujete hořákem na Crème Brûléé, tak vám menší povídání o uhlících a alobalu celkem bodne. So, jump right in!

Alobal

Pokud nejste Arab (ne, nestačí k tomu palestina a velbloud), tak zajisté používáte při kouření dýmky alobal. Ne, že byste zrovna vytvářeli labutě nebo obalovali dýmku jako Apollo 11, ale něco mezi tabákem a uhlím mít musíte.

Možná si řeknete, že o takové triviální věci, jako je alobal na korunce, nemusím vůbec psát. A víte, co? Přece napíšu, ha! Dejme tomu, že alobal se začal komerčně používat v polovině minulého století. Nějaká chytrá hlava, osvícený dýmkař, zkusila něco nového a plácla děrovaný alobal na korunku s tabákem. Ejhle, novinka je na světě. Jelikož jsem byl v té době ještě v bříšku (hodně hluboko v bříšku), tak o zrodu tohoto fenoménu nejsem schopen podat zásadní informace. Co dokážu, je popsat vám, kam se to vyvinulo a v čem je vlastně použití alobalu super/na hovno.
Čti od zadu!
Netuším, co bylo dříve. Jestli alobal v dýmkaření, nebo příchod klasického tabáku, tak, jak ho dnes známe (med, voda, melasa, glycerin, tabák, chuťová složka). Každopádně tento nový typ tabáku nebyl z tmavých odrůd a jeho tepelné vlastnosti byly také jiné – na Araba se prostě pálil. Alobal se ukázal být řešením. Vytvořením prostoru mezi tabákem a uhlím se zabránilo rychlému spálení a chuť vynikla mnohem více. Proud tepla se dal regulovat počtem a velikostí dírek, při nedostatečném žáru se využila tarbuš (ten tarbuš, ta tarbuš…odvěká hádka, jako s kedlubnem). Plesk, moderní vodní dýmka žije!

Alobal se samozřejmě dělí na určité druhy v ohledu na jejich mocnost (přichází ke slovu těžká matika, zmiz, dokud je čas). Ten, který smotáte mámě v kuchyni (a že už jsem pěkných pár kilometrů odcizil za těch 6 let), má mocnost asi 7-9 mikronů. Nevíš, co je mikron? Neřeš. Tento typ alobalu je dobrý, ale dobrý je za 3. Snáze se trhá, je potřeba více vrstev a při přenášení na akce se vysloveně jebe a nejde odmotat beze ztrát. Pak jsou tu alobaly grilovací, které mají mocnost kolem 12 mikronů. S nimi se manipuluje o poznání lépe, jsou tvrdší, vrstva stačí jedna či dvě, ale připlatíte si, bando.

pátek 10. července 2015

Svačinový balíček od iSmoke.cz

Jelikož mě i pár individuí čte (lávuju vás), tak se občas dostanu i k něčemu zajímavějšímu než škrábání zbytku tabáku z vortexu. Mrknul jsem se do iSmoke.cz a po několika dýmkách a výslechu s lampičkou, jsem odcházel se svačinovým balíčkem, příslibem spolupráce a mnoha zajímavými nápady, které budem postupně realizovat. Mám to rozbalit? Ano, ty mongol!


středa 8. července 2015

Recenze: Hydrogen O2

Odolného trpajzlíka jménem Hydrogen O2 jsem protáhl zadluženým Řeckem, letištní kontrolou, termálními prameny i imigranty (:O) - přežil všechno. Otázkou je, měl bych okamžitě vykrást ségře pokladničku a koupit? Jo, vole, vždyť tam je magnet!


pondělí 22. června 2015

Z českých luhů a hájů: Jiří Vrba (Hydrogen pipes)

Pomalu se mi daří krok-sun-krok odhalovat zajímavé persony naší dýmkařské scény, dneska vám naservíruju dýmkařskou lekci z chemie. Zakladatel Hydrogen pipes, Jirka Vrba, si mě řádně vystakloval, narval do auta a odvezl k ústeckým vodopádům, kde mimo to, že jsem se bál, abych se ještě dostal do civilizace celý, jsem měl možnost účastnit se focení jeho nových produktů. Přežil jsem? Zažila má prdel středověk? Samé otázky!

Hydrogen Pááápjs

pátek 12. června 2015

Mixologie #2: Protahovák

Znáte ten pocit, když máte začínající knedlík v krku (o) a potřebujete se ho rychle zbavit. Dát si dýmku? Bullshit, ještě se mi to zhorší a já budu muset na léčení k mámě - takhle asi proběhne mentální rozhovor mezi vámi a vašim svědomím. Co radím já, udělejte si Protahovák, zaručeně vás zbaví veškerých bloků, podobně jako slivka.

Mizo Máta od Nakhly je výborný tabák, to ví i Jon Snow. Bohužel je to stále Nakhla, takže tabáček je v pěkné hroudě zabalený do několika sáčků, egyptská klasika. Samotná se dá kouřit velmi dobře, pod kódem „čistá máta“ si představím právě tu od Miza.
V rámci inovace jsem se rozhodl k ní přidat i další fresh příchutě, opravdu jsem potřeboval zničit ten knedlík! Prohledal jsem svůj Dýmkařův koutek a našel tam zbytek Adalya Swiss Bonbon a spoustu Earl Grey od Nakhly, to by šlo. Při prvním potáhnutí se mi hlavou neslo „Ice Ice Baby“ a málem jsem přišel o krční mandle (a to já nemůžu, karaoke už by beze mě nikdy nebylo ono!), taková to byla síla.

Příprava

Vše na prkně!
Prkýnko mi zase bylo pro jednou věrným pomocníkem, střelil jsem na něj kombinaci Nakhla Mizo Máta + Adalya Swiss Bonbon + Nakhla Earl Grey. Všechny tři jsem ještě upravil nožem a namíchal je takto: 40 % máta + 20 % bonbon + 40 % earl grey. Jako korunku jsem si vybral svůj věrný Saphire No. 5, kam jsem s přesností berňáku naházel tabák na tzv. fluffy pack. Jednoduše jsem si tabák vzal do dlaní a mezi prsty ho třel tak, aby padal přímo do korunky, kde jsem ho jen oddělil od centrálního komínu a přikryl Kaloud Lotusem se 3 uhlíky Kaya Nuts. Jdem si polechtat plíce!

středa 10. června 2015

Z českých luhů a hájů: Vojta Vlček (Royalshisha.cz)

Tak tady, tady to žije! Nemám na mysli herákové doupě pod mostem, ale naši zemi obecně. V České republice je spousta zajímavých stvoření, říká se jim dýmkaři. Někteří z nich to někam dotáhli, ať už k výrobě vlastních kousků či k tvorbě úspěšného e-shopu. Nebo jsou zkrátka sami sebou, jako já (heh). V tomto novém seriálu vám ukážu dýmkaře, kteří pro naši komunitu něco znamenají a zanechali za sebou zajímavou stopu.

Sedím tak na jednom srazu, menším dýmkařském srazu, v bytě na pražském Žižkově. Divné místo, obývá ho indián. Ne, nešlehl jsem si ritalin, fakt tam bydlí. Všude po stěnách byly portréty indiánů, vysušené hlavy, tomahawky a dýmky nám shazoval monstrózní vlčák. Po ruce jsem měl svého kamaráda Vojtu Vlčka a napadlo mě s ním natočit rozhovor. Proč zrovna on?
Královská pečeť? Sort of...

čtvrtek 28. května 2015

Recenze: Al Fakher Special Edition – Citrus Spirit

Načínám svůj třetí den s Al Fakher Special Edition, dneska jsou to citrusy. Kyselý jak citrón však nejsem ani zdaleka, takže na vlně pohody jdu na to. V pokoji jsem našel nějakou brutálně smradlavou ponožku, takže doufám, že tahle citronová střela ten pokoj kvalitně provoní. Blahblahblah, jdem na to!

Citrus Spirit

Citrónové tabáky mám velmi rád, kdysi legendární Lemon od Al Waha Gold byl jednou z mých nej příchutí, škoda, že se tak posral. Tento trend bohužel roste a většina osvědčených výrobců tabáku přechází na nové receptury, většinou však ke škodě těch původních. Od Citrus Spiritu si hodně slibuju, uvidíme, jestli splní má božská očekávání!

středa 27. května 2015

Recenze: Al Fakher Special Edition – Strawberry Island

Testování pokračuje. Dnes jsem se ocitl v lese, konkrétně na mýtině. Ne, nic jsem si nešlehl (být chudá student :/). Chuť Strawberry Island, to je totiž přesně tohle. Po dlouhé době kouřitelná jahoda, žádná chemka připomínající jahodový čaj z Tesca za 10 Kč. Co dál?

Strawberry Island!
Načal jsem druhé balení Special Edition. Obrázek na obalu byl lákavý a já už se dneska celý den těšil na dobrou dýmku. Obecné informace o této nové edici jsem už zmínil v předešlé recenzi na příchuť Virgin Grape, takže se mrknem hned na tabák samotný.

úterý 26. května 2015

Recenze: Al Fakher Special Edition – Virgin Grape

Dneska jsem málem vztekem vyletěl stropem...strop nepoškozen, hlava nebolí. Konečně mi přišly tabáky ze speciální edice Al Fakheru. Za 50g sáček 230 Kč? No potěš koště, ale kvalitou a chutí se jako jeden z mála tabáků v této cenové hladině (v ČR) opravdu vyplatí. Nabil jsem panenské hrozno, oh yeah!

Balení 50 g tabáku Al Fakher SE
Special Edition je nová řada tabáků od Al Fakheru a rozhodně to není průser, jako v případě edice Al Fakher Arena. Naopak, jedná se o velmi povedené tabáky. Prodávají se zajímavé 250g pixle, ktérá má velmi dobře provedený vizuál (obrázek na obalu, ty mongol!). Velmi dobrý krok od Shanti (jeden z předních distributorů tabáků u nás) je, že předělávají tuto řadu i do menších gramáží, konkrétně 50g sáčky. Vzal jsem na test 3 příchutě, dneska se mrknem na Virgin Grape.

pondělí 25. května 2015

Recenze: Oduman N2

Takže dobrý večer...ehm,ehm! Recenze lidi, recenze, kde se netvářím jako by mi někdo rval do prdele ananas a k tomu s hostem, Majdou Nicolau (je fakt real, na nafukovací nemám). Oduman N2 v našem podání, popcorn do ruky a sleduj.

pondělí 11. května 2015

Smrt nedostatkem nikotinu (abstinenční report!)

Zvládl jsem to, nic těžkého (heh). Pět dní bez dýmky uletělo jako Concord a já vše důkladně dokumentoval. Otázka zněla jasně. Vzniká na dýmce fyzická závislost? Odpověď je...wait for it...někde v textu.

Ach, to loučení

Jednoho krásného sobotního dne mně bylo sděleno, že jsem totální závislák na dýmce. Pravda, dvě dýmky denně, to není úplně normální spotřeba (jak pro koho). Začínal jsem s jednou dýmkou týdně a dostal jsem se až sem, no pěkně. Pěkně jsem se rozmlsal, takže ani ten nákup tabáků a uhlí není levnou záležitostí. S touhle a jinými myšlenkami jsem se pustil do krátké abstinence, protože jsem chtěl ji a vlastně i sobě dokázat, že opravdu FYZICKÁ závislost na dýmce je bullshit. Je pravda, že do sebe dostanu denně mnohem více nikotinu než kdejaký kuřák, nicméně dýmka je opravdu něco jiného než cigára. Jdu do toho, 5 dní, 0 dýmek.

Každý den jsem si sepsal pár poznatků a nyní, s dýmkou v ruce a v zadýmeném pokoji, vám to všechno vysypu. Spočítal jsem taky, kolik jsem za těch pár dní ušetřil, let's move!

Pondělí

Začátek pokusu, měl jsem velmi hokejovou náladu, tak mi to vůbec nepřišlo. Chuť na dýmku jsem měl, ale nebyla stejně příležitost. Zasekaný do 5 v práci, nálada pod marockého psa a vidina hokeje v tehdy prosluněné Praze mi přisla sakra lákavá. Nastal večer a já už měl v sobě pár piv, začal jsem mít stále větší a větší chuť na Adalyu Blue Moon. Podělil jsem se o své chutě se spolužáky, bylo mi řečeno, ať nejsem kunda a vydržím to. Okej, nebudu kunda (no offense ladies) a budu se dál věnovat hokeji & pivku.

Od Kanady jsme dostali klepec, ale na dýmku jsem pak už vůbec nepomyslel, v pití se pokračovalo jinde. Po návratu na kolej jsem dostal od Adalyi nenávistný kopanec. Jdu kolem poličky s tabáky, zavadím alobal a plná pixla Adalyi mi spadla na tatranku. Na tatranku, kterou jsem si chtěl vzít další den do práce. Byla z ní drobenka. Well played Adalyo, well played.

Proběhlo to dobře, další dny budou klíčové!

Úterý

Škola, práce, pohoda. Schůze z redakce, bude ze mě editor. Nabídka na recenzi super dýmky, to mě hned vrátilo zpět ke vzpomínce na ně. Jen vzpomínce, protože jsem ten den na dýmku vůbec chuť neměl. Dýmka trčí v koutě a já jsem na pohodu fresh. Začalo haló kolem státních maturit a Jidáše, u toho jsem se královsky bavil.

A v koutě budeš!
Z nudy k večeru jsem přerovnal tabáky, přebalil jeden Starbuzz do krabiček a vyčistil jsem pořádně dýmku. Nic mi nechybělo, dýmku jsem mrsknul zpět do kouta a šel si číst. Fyzicky v pohodě, jen jsem měl děsnou chuť na jablečný džus --> večerní výlet do Billy. Cestou jsem zakopl a spadl přímo na ten džus. Fyzicky tedy už méně v pohodě, psychicky totálně nasrán. Na džus sere Bílý Tesák, jdu spát!

Středa

Středa, dýmky je třeba. Ten den jsem to plně pocítil a teskně jsem se díval na svou poličku s tabáky. Napadla mě hora mixů a lahodných kombinací, ale prostě smůla. Udělal jsem zápočet z těláku, dobře Kubo. Začal jsem s vypočítáváním téhle pětidenní srandy. Kolik vlastně ušetřím?

Pomalu dražší než ženská -_-
Jednoduše řečeno, dost. Dejme tomu, že bych nabíjel jenom Adalyu. Většinou nabíjím kolem 20 g, což je 40 g za den, to je necelá stovka jen za tabák. Voda, uhlí, moje energie (stojí hodně), to máme dalších 15 Kč. Dělá to 115 Kč denně, což je 575 Kč za pět dní, 805 Kč za týden, 3220 Kč za měsíc. To mě poser! Tak proto na konci měsíce jím jen kuskus s pepřem a citrónkou :O

Po tomhle zjištění jsem se zadíval na svoji poličku a řekl jsem „Not today bro, not today.“

Čtvrtek

Zlomový den, začlo mi lehce šplouchat na maják. Hrál se zase hokej, ale já se zařekl, že omezím konzumaci piva a zvýším přísun ovoce a zeleniny, že prý budu hubnout (WTF?!). Francouzům jsme rozdrbali ty jejich croissanty a na mě padla nějaká májová depka.

Everyday shit, bez dýmky, bez přítelkyně, hora práce, neshody v Projektu Dýmka (to byl den). Na dietu jsem se zvysoka vykašlal, koupil si tři Radky v brnění a zahrabal se do učení. Napsal jsem esej, rozbor a setřídil poznámky. Dýmka stále v koutě, nejsilnější touha dát si dýmku a odreagovat se. Seru na to, jdu se projít na Letnou!

Procházka pomohla, úsměv krásné slečny v autobuse taky a stavil jsem se na burritos. Špatná nálada je pryč a mám před sebou poslední den abstinence.

Pátek

Poslední den jsem zahájil výbornou náladou. Spolubydlící se vrátil z Ameriky, pokec a testování jeho longboardu (nevysekal jsem se, na poprvé teda). Dopolední badminton, porazil jsem polovičního Číňana, ego lehce nahoře. Po zaplacení účtů ego hezky zase dole.

S dýmkou, tak to má být.
Celý den jsem si četl a večer po 18. hodině jsem konečně nabíjel dýmku. Hodně jsem se těšil, po delší době jsem nabil Samsaris. Vybral jsem Fumari White Gummi Bear a Adalyu Cola Dragon. Parádní volba, 2 uhlíky + lotus, jelo to výborně. Začal jsem si třídit dojmy z celé abstinence a došel jsem k následujícímu.

Žádné fyzické změny jsem nepozoroval, tudíž je blbost, že bych i s takovým přísunem nikotinu byl na dýmce fyzicky závislý. Vždy když jsem pomyslel na to, že bych si dal dýmku, tak to byly pohnutky pramenící čistě z mojí chuti na dýmku obecně. Dýmku vnímám jako prostředek relaxace, trávení času s přáteli a celkově velké pohody. Ušetřil jsem ta těch pár dní celkem pěkné peníze, ale jakmile máte životní koníček, je jedno kolik peněz si to vezme, důležitý je váš pocit  a radost z něj. Takový je můj vztah k dýmkám, je to koníček a velká radost. Takže všem lidem, kteří tvrdí nebo si myslí, že jsem závislák...slovy zpěváka Cee Lo Greena - fuck you, fuck fuck youuuu :)

Sliny se sbíhají.
Double power!

středa 29. dubna 2015

Kouřitelná Nakhla: photoshop, nebo realita?

S Nakhlou většina z nás začínala, typická višeň, dvojité jalbko, meloun či máta. Suchá jako Sahara, plná klacků, ALE levná, z Egypta od podnikavých kamarádů ještě levnější a s RZU prostě nejlepší! Nicméně existuje pár metod, jak tento tabák kouřit kvalitně. V čem je ta Nakhla přezevše tak dobrá?

O Nakhle se toho napsalo už spousta a vykouřilo se jí ještě víc. Chutnalo vám? Tipnu si, že ani v polovině případů. Klasicky kupovaná Nakhla (50 g) je smotaná do obří hroudy tvaru velbloudího trusu v celofánovém sáčku. Dokážete si určitě představit, že tenhle typ balení neudrží tabák čerstvý a melasu tam, kde má být (že by v tabáku?). Doporučuju proto hned z kraje tabák přebalit do plastikové uzaviratelné krabičky. Edice Mizo už je balená o něco lépe, použit byl druhý zatavený sáček.

Zabalená Nakhla (250 g)

úterý 21. dubna 2015

Nabíjecí styl: Jak na..korunku z pomeranče!

Pomalu se otepluje a ovoce je ve slevě (kromě banánů v Lidlu). Co to má společného s dýmkou? Je čas fresh korunek! Dneska se mrknem na korunku z pomeranče – je to levné, je to dobré, je to snadné. Třikrát boží, nechte se inspirovat.

pondělí 13. dubna 2015

Nabíjecí styl: Pepastajl

Klasická korunka je základ, který by měl každý dýmkař ovládnout. Způsobů nabíjení je spousta, ale já vám dneska ukážu vychytávku, která váš zážitek z klasické korunky ještě povýší o úroveň výš. 

Objev to není nový, ale dost populární se stal v době, kdy ho Pepa Kinský (all rights reserved) natočil a předvedl na DÝMKAŘÍCH . Je to opravdu moc dobrá vychytávka, která v době, kdy nebyla badcha/birdhunter, Kaloud a další vymoženosti, opravdu zlepšila výdrž i chuť dýmky. Přikládám i link  původní video od Pepy, vemte si s obou to nejlepší :)

- Pepastajl od Pepy Kinského

středa 8. dubna 2015

Dýmkařské úvahy: Co mě sere na čajovnách?

Během psaní Dýmkařské bible #4 jsem si uvědomil, že právě v čajovnách a barech je slovo čistota v ohledu k dýmkám téměř sprostým slovem. Taková první vlaštovka ze série úvah se věnuje právě čistotě dýmkařského vybavení v čajovnách.

Čistá, chutná a rychle připravená vodní dýmka je přáním snad každého, kdo si ji v čajovně či shisha baru objedná. Myslíte si, že když před vámi přistane dýmka, tak je dokonale čistá, s čistou vodou ve váze a řádně (pokud to jde) promytým šlauchem? Jestli ano, tak jste přesně ti zákazníci, které chtějí. Vše stylem ‚‚je mi jedno, jak ta dýmka chutná/nechutná, hlavně, že je dým a můžu dělat kolečka.‘‘ Když se ale podíváte důkladněji, můžete ty sračky vidět na vlastní oko (cyclope friendly).

Jelikož jsem nějakou dobu pracoval v čajovnickém prostředí, vím, jak se věci mají. Je naprosto běžné, že voda ve vázách není čerstvá a stojí už v ní pěkných pár hodin/dnů. U většiny dýmek to není poznat, protože mají tmavou vázu, ale když narazíte na čirou vázu, jde okamžitě vidět, jestli byla čištěná, nebo ne. Charakteristický proužek usazenin prozradí vše.

úterý 7. dubna 2015

Dýmkařská bible #4: Údržba dýmky

Ani sebelepší tabák není zárukou toho, že dýmka bude chutnat skvěle. Naopak, občas chuť dýmky připomíná naplavenou pneumatiku v řece s mrtvýma kočkama (jsem vymyslel sám :). Jedním z hlavních faktorů, který ovlivňuje životnost dýmky a částečně i její chuť (rozuměj dýmu, vodnici neolizuj!), je právě její čistota a dobrý stav. Čtěte a naučte se, jak o svůj pekelný stroj pečovat.

Pomůcky
  1. štětky na čištění
  2. horká voda
  3. kyselina citrónová
  4. jedla soda
  5. ocet
  6. rýže
  7. silichrom (u čištění mosazných dýmek)
Údržba vázy

Máte už dost sedavého povlaku ve váze? Smrdí váza hůř než váš ranní dech? Máme pro vás řešení!
Krátká chvilka s teleshoppingem a můžeme se do toho pustit. Čištění vázy je totiž ze všech komponent nejsnazší.

Ideální štětka na vázu
Tady využijeme horkou vodu, pytlík rýže a ocet. Jednoduše do vázy nasypte pytlík rýže a přilijte horkou vodu, ale pouze tak, aby nad úroveň rýže byly asi 2 cm vody. Zakryjte horní otvor a zahrajte si na barmana, prostě třeste s vázou ve všech směrech a nechte rýži pracovat. Až dotřesete, přilijte tak půl flašky octa a dejte se znova do práce. Nebudete věřit, jaká svinstva z toho vyplavou. Všechno potom vylijte ven a několikrát pořádně vázu propláchněte horkou vodou.

neděle 22. března 2015

Recenze: Amy Heavy Shay

Hau! Před pár dny jsem si udělal radost (takže zase bez peněz) a pořídil si novou dýmku do své sbírky – Amy Heavy Shay. Je to parádní kousek, který jsem pro vás rozbalil a zrecenzoval. Kvůli natáčení jsem zabral kuchyň na koleji, takže světlo/zvuk jako v dabovaném polském pornu, omluvte případné seky a divné ksichty – měl jsem v sobě tacos a zbytkáč z plesu.

neděle 1. března 2015

Dýmkařská bible #3: Tabáky

Alert! Bolí mě v krku, nemůžu kouřit...sad story. Ideální čas o dýmkaření aspoň něco napsat. Jelikož se mi doma válí nějaké to kilo tabáku, které teď nemůžu kouřit, tak třetí díl Dýmkařské bible věnuji právě jim. Nevíš, co je to melasa, buzz či cut? Tak čti, ty mongol!

Tabáku je jako cigánů bez práce, tedy mnoho (no offense). V naší republice se vyskytuje pouze zlomek toho obrovského kvanta značek a i ten kvůli naším pitomým zákonům stojí jako tkaničky Versace. Popíšu vám tedy základní značky a u každé z nich vám poskytnu doporučení ohledně výběru dobré příchutě. Mrknem taky na tabák obecně, vysvětlím vám jeho složení a vlastnosti. Jdem na to :)

Tabák

Tabák do vodní dýmky se skládá z nasekaných tabákových listů a melasy, která obsahuje chuťovou složku, sirup, glycerin a konzervační látky. Tohle je základní složení, které se u jednotlivých výrobců liší dále už jen různou chuťovou složkou, typem tabáku a poměrem všech tabákových komponent.

Tabákové listy jsou vesměs různé variace odrůdy Virginie, v menším zastoupení je pak odrůda Burley a Isphani. Liší se hlavně obsahem nikotinu, který je největší hlavně u vysokých odrůd Virginie, Isphani a pomyslného stropu dosahuje u odrůdy Dokha (to už je fakt peklo!).

Co se týče dalších složek tabáku, tak třeba glycerin může za to, že se nám z dýmky valí tolik dýmu. Při opatrné manipulaci lze dýmivost podpořit přímým nalitím pár kapek glycerinu na tabák v korunce, ale je to hodně ošemetné. Dáte více než 4 kapky a je to v prdeli.

Nasekaný tabák Virginia (bez melasy)
Nasekaný tabák Virginia (bez melasy)

pondělí 23. února 2015

Kam na dýmku #1: Tea Lounge (Praha)

Tímto bych rád začal novou rubriku, kde se s vámi podělím o místa, která stojí i nestojí za návštěvu. Dobrých čajoven nebo shisha barů je jako šafránu a já chci, abyste chodili do těch dobrých! Jelikož jsme zemí, kde připadá nejvíc čajoven na obyvatele, mám vskutku, co dělat :D Dnes se podíváme do čajovny Tea Lounge na pražském Žižkově.

Jedu v tramvajce a hledám, kde to tady v té žižkovské prdeli vlastně je. Mám štěstí, je to pár metrů od zastávky tramvaje a vchod je dobře označený. Vcházím a jsem příjemně překvapen. Jedna velká místnost, dýmky na výstavce, malé pódium v rohu a lehké přítmí.

Usadím se k panu majiteli na pódium a začínám se otrkávat. Vlastníci a provozovatelé čajovny jsou Vietnamci, ale stop předsudkům. Čajovna je uklizená, obsluha maximálně příjemná a kvalita dýmek i čajů vynikající, ale o tom později. Tohle není orientální čajovna, nýbrž její asijská obdoba - mandalám a arabskému popu odzvonilo!

Finlandia vodní dýmka
Jedna ze zdejších dýmek

sobota 21. února 2015

Tipy a triky: Jak na kolečka (:O)

Dneska pro vás mám takovou malou instruktáž ohledně koleček. V zásadě platí, že co dýmkař, to jiný styl kroužkování. Já dělám menší množství koleček, ale zato pěkně velkých! Je pochopitelné, že vám to ze začátku moc nepůjde, u mne to taky trvalo pár měsíců/let a ještě teď nejsem úplně spokojený :D.

PS: Omluvte mou celkovou sešlost a zpuchlost ve tvářích, léčil jsem se po menším alkoholickém dýchánku.

čtvrtek 19. února 2015

Apple On Top: recenze & nabíjení

V rámci Projektu Dýmka vám představuji recenzí na korunku Apple On Top, kterou jsem zmiňoval v druhém díle Dýmkařské bible. Ať se líbí :)

středa 18. února 2015

Dýmkařská bible #2: Korunky

Po delší (studijní :X) odmlce se vracím s náloží nového materiálu, mimo jiné i druhým vydáním Dýmkařské bible. V dnešním díle se podíváme na zoubek korunkám, mrknem na jejich typy, provedení, účinnost a použití. Osvěta pokračuje! 

Dneska vám představím svoji sbírku korunek, je už to pěkných pár kousků a prakticky na každou příležitost i volovinu mám tu správnou korunku. Každá z uvedených korunek se i trochu odlišně nabíjí, některé jsou lepší pro více vlhčí tabák, další zase vedou jinak teplo...no prostě spousta kravin a odlišností, ale já to pro vás napíšu do lehce stravitelných pár vět. Jdem na to :)

korunky vodní dýmka
Ultra boží sbírka? Tu mám!

čtvrtek 29. ledna 2015

Mixologie #1: Fumari Blueberry Muffin + Nakhla Black Tropic

Připravoval jsem si zrovna dýmku a napadlo mě, proč se o ni virtuálně nepodělit. Dneska jsem nabíjel Fumari Blueberry Muffin a Nakhla Black Tropic. Jak to dopadlo?

Příprava

Dneska jsem nabíjel opravdu poctivě - 15g Fumari + 10g Nakhly. Tabák jsem umístil na prkýnko, spojil dohromady a důkladně nařezal na menší části, aby byl tabák pěkně vzdušný. Nakhla je trošku sušší oproti Fumari, které naopak v melase přímo plave. Výsledná kombinace je ale přesně taková, jakou jsem chtěl. Nabíjím do Saphire 4tex, Kaloud Lotus navrch a jde se kouřit!

Kaloud jsem nechal asi 5 min hřát, jelikož se do něj 3 uhlíky nevlezou, dal jsem poslední uhlík na ostatní, které už v Kaloudu pracovaly.

korunka s tabákem
Nabití korunky

O panu Kopáčkovi

Jsou tam jednorožci? NE. Je to amatérské? JE. Děláno s láskou chutí? SURE!

čtvrtek 8. ledna 2015

Dýmkařská bible #1: Vodní dýmka

V prvním díle seriálu Dýmkařská bible vám chci přiblížit naprostý základ – co to vlastně je vodní dýmka? Zdá se to triviální, ale víte třeba, proč je v dýmce voda a proč už se dávno nepoužívá šlauch z velbloudí kůže? Mrknem se na všechny části dýmky, velmi krátce na její historii a odhalíme, jak vlastně vodní dýmka funguje a proč z ní vychází ten boží dým!

Vodní dýmka
, to jsou desítky jmen a označení, které se jazykově a kulturně liší. Kamarádi z Blízkého východu ji označují jmény nargila (Turecko), šiša, shisha a sheesha (Egypt, Súdán, Tunisko) nebo hookah (původ slova je z Indie, to už je tak trochu v Asii, přejato následně do angličtiny).

Sranda je, že lidé u nás slovo šííííííša (nesnáším, jak to natahují!) používají k označení dýmky, zatímco shisha třeba v USA vyjadřuje tabák, který se do dýmky cpe. Chaos! Kde tedy soudruzi z NDR udělali chybu? Konec popichování, pusťme se do toho!

Co to je vodní dýmka?

Vodní dýmka je konstrukt sloužící k inhalaci dýmu, jenž je produkován ohřevem tabáku nebo jeho náhražky v korunce za pomoci žáru z uhlíků. Jde o jednoduchý princip, který se za několik stovek let téměř nezměnil. Co se změnilo, jsou podmínky, materiály, způsoby kouření a metody přípravy.

ZÁKLADNÍ SCHÉMA VODNÍ DÝMKY

Celé kouzlo tkví v tom, že se do korunky umístí tabák. Na korunku se umístí alobal nebo jiný systém přenosu tepla (Kaloud Lotus, Badcha, AoT atd.) a na něj do ruda rozžhavené uhlí (kokosové, bambusové, z popela malajských netopýrů, rychlozápalné sucks). Vlivem tepla se tabák v korunce ohřívá a dým z něj putuje tělem dýmky skrze srdce do vázy, kde se ve vodě ochlazuje. Taháním vzniká podtlak. Poté dým prochází zpět srdcem a následně vývodem do šlauchu. No a pak ten dým vyfouknete, nebo se zakuckáte až běda.

Schéma vodní dýmky.
Schéma vodní dýmky

úterý 6. ledna 2015

Zrození (blogera)?

Je tu někdo?

Dýmkařská sebranko, můj první příspěvek se přes porodní bolesti zrodil a já vás tímto vítám na Dýmkařově koutku.

Po letech dýmkaření jsem zjistil, že většina lidí dneska stěží chápe rozdíl mezi rychlozápalným uhlíkem (dále jen RZU) a kokosákem. Dost smutné, že? Proto jsem se rozhodl podělit se o své zkušenosti a nadšení z oblasti vodních dýmek.

Kdo jsem?

Mé jméno je Jakub Kopáček (vymýšlet si nějaké blogové alterego se mi opravdu nechtělo) a dýmkařím už 6 let – od mých 14 let. K dýmce mě přivedli rodiče (paradox), kteří dýmku obdrželi jako nevhodný dárek a nevěděli, co s ní. Přátelé mých rodičů ji připravili na jedné z akcí a já hned věděl, že tohle je láska na první potah. Stará Top Mark dýmka, nepromývatelný šlauch, RZU, malá syrská korunka a Nakhla Višeň - nehorázná prasárna, ale tehda to byl dým plodící stroj z nebe!

Jakub Kopáček kouří vodní dýmku na náměstí.
Mé tehdejší já