neděle 10. listopadu 2024

Podcast #48 – Jan Gryndler: Para Bellum, brněnská scéna a recept na happy zaměstnance

Chceš-li mír, připravuj dýmku. Para Bellum, opěvovaná dýmkárna v srdci Brna, se touto myšlenkou řídí. Stojí za ní dýmkařský harcovník Honza Gryndler! Zkušenosti sbíral v Kabinetu Huličů, Queenu, Mopře, čajovně TeaVoli či ve Veselce a přetavil je do kvalitního podniku s laskavým přístupem. Jak se to dělá?

Grynďa nám to prozradí. Nejprve projedeme jeho dýmkařský styl a životopis, zaostříme na místní scénu, okomentujeme podniky a poslechnem si novinky. Poté rozpitváme Para Bellum po všech stránkách, probereme jeho vyzdvihovanou práci s personálem a předáme spoustu užitečných rad (budoucím) majitelům podniků. K tomu na závěr kouzla a čáry. Přejeme vám společně příjemný poslech u dobré dýmky!

para bellum brno
Grynďa košiláč

pondělí 4. listopadu 2024

Anima Tulip: Představení

Navštívil jsem květinářství! Poslední říjnový večer pozvala ANIMA lidičky z průmyslu a přátele do Kaviáru. Prý nějaká premiéra, říkala pozvánka. A taky že byla, Vít Bechynský s týmem představil dýmku TULIP.

anima hookah tulip
Fanfán Tulipán
(zdroj: animashop.cz)

čtvrtek 31. října 2024

Recenze: Khan Burley

Z východních stepí si to k nám přicválal černý tabák Khan Burley. Na trh vstoupil letos celkem v tichosti, veřejnosti se ukázal na Ostravě v dýmu. Hej, počkej, máme tu 26 příchutí, nízkou cenovku, černotku s dobrými vlastnostmi a nikdo o tom pořádně neví? Jo, to mě zaujalo, a tak jsem Khan Burley protáhl recenzí. Sledujte a čtěte, má hordo.

pondělí 21. října 2024

Podcast #47 – Vladimír Váchal: Za hranicí vodních dýmek, malby a Íránu

Únosně výstřední cestovatel. Abstraktní malíř, průvodce Íránem, tlumočník a lektor perštiny, knižní i podcastový autor, kuřák vodních dýmek. K tomu stěhovák a recepční – tím vším skutečně je i byl můj dnešní host, Vladimír Váchal!

Nakoukneme společně do dějin a současnosti dýmkařského Íránu, formou historek navštívíme exotické i zapomenuté země. Pojedeme vlakem na železnou rudu v Mauretánii, narazíme na vůdcův vliv v Severní Koreji, obelstíme piráty v Súdánu. Probereme abstraktní umění, erotické párové masáže i masovou likvidaci dýmek v Íránu vlivem šáhovy manželky. Přejeme vám společně příjemný poslech u dobré dýmky!

Pán je umělec
(fotka: Jana Kupčáková)

neděle 8. září 2024

Podcast #46 – PaedDr. Hynek Kmoníček: Ambasador a milovník vodních dýmek ve světové diplomacii

Směšný s cigaretou, přirozený s vodní dýmkou. Na to první přišel díky mamince už v deseti letech, dýmkou byl obdarován záhy. Tvrdí o sobě, že je dýmkařský boomer. Již 50 let zvesela zahaluje dýmem ambasády, královské dvory a kuřárny od Ammánu po New York. Mým dnešním hostem je pan doktor Hynek Kmoníček, legenda české diplomacie!

hynek kmonicek vodni dymka
Další historku, prosím!

úterý 27. srpna 2024

Podcast #45 – Martin „Deko“ Šebesta: Vítr a dým na kopci, ostravský farec a LARP

Baron von Šňupáček, skřet, milovník čaje a dýmek. Můj dnešní host má mnoho převleků a zálib, nezná význam slova volno a ve svém srdci má místo přesně pro dva důležité, ostravské kopce. Slyšte příběh Martina Šebesty, kterému nikdo v jeho okolí neřekne jinak než Deko!

Prozkoumáme historii a odkaz Čajovny na Větrném kopci, ponoříme se do hlubin (pod)Ostravy a vydáme se na Smokehill, kde na vás z repráků dýchne stará dobrá Anglie i První republika. Převtělíme se do mnoha postav, Deko vám objasní pojem LARP a svět fantasie i sci-fi v kostýmech. Nahlédneme do světa čaje, dýmek, deskovek, knih i žabí loterie. Přejeme vám společně příjemný poslech u dobré dýmky!

martin šebesta smokehill
V roli a dýmu
(autorka fotky: Daniela Bogarová)

středa 31. července 2024

Podcast #44 – Jakub Keller: Dýmkařská sbírka, iSmoke Genius a @hookahcz

Prohlašuji se za krále honu (:O), k mikrofonu jsem ulovil skutečného profíka! Takového, který si na dýmku počkal do 18 let a před potáhnutím volal rodičům, ze jde na to. Mým hostem je dýmkař z legendární iSmoke Embassy, parťák Animy, zkušený dýmkař, sběratel a výborný kamarád – Kuba Keller!

Za zvuků umírající žirafy jsme probrali Kubovy dýmkařské začátky, poodhalili jeho dýmkařský styl a otevřeně poklábosili o různých událostech na trhu i v komunitě. A jelikož u něj v Buštěhradu zakotvily mraky dýmek, udělali jsme si historický výlet za (téměř) každou z nich. Podíváme se do historie iSmoke Embassy, odhalíme kdo byl a co dělal iSmoke Genius, s Anima Hookah se zatouláme do Dubaje, zahrajeme si hru a Kuba na sebe práskne pár zajímavých zálib a perliček z jeho dýmkařské cesty životem. Přejeme vám příjemný poslech!

Jakub Keller
Parrrádně to dýmí

čtvrtek 18. července 2024

Rýži do hrnce, RYZE do vázy!

Čištění vázy rýží je velice rozšířené. Nicméně u toho plýtváte jídlem a výsledek není vždy ideální. Proto jsme spolu s Shanti před časem uvedli na trh magnetickou stěrku MGNT, která si poradí s každou vázou i šmouhou. Skoro. Nedosáhne do všech záhybů a okrajů, proto jí přivádíme posilu – čisticí kuličky RYZE.

čisticí kuličky RYZE
K vašim službám!

pátek 12. července 2024

Recenze: Quasar Raas 2

Bonjour, dýmkařská rodino. Francouzská elegance navštívila můj brloh a svedla mě k nepřirozeným praktikám. Zkoušela na mě kankán, ale do hlavy mě nekopla. Řeč není o burlesce v bordelkách, nýbrž o korunkách značky Quasar. Přizval jsem je tedy na malé recenzní rendez-vous. Najdou si místo ve vaší sbírce, nebo jsou jen další předraženou lakýrkou? 

Quasar Raas 2
On fume ensemble?

neděle 30. června 2024

Podcast #43 – S dýmkou na dovolenou a novinky ze světa dýmu

Léto, dovolená, dýmka. Magické spojení! Proto jsem pro vás cestovatele připravil díl šitý na míru, čekají vás rady na cesty všeho druhu. Nutná výbava, úskalí letecké přepravy, tabákové limity v různých zemích, jak dobře nakoupit a čemu se v různých destinacích vyvarovat.

V tomto díle roztáčím glóbus a nabízím konkrétní tipy na dýmkařské destinace a zajímavé podniky. Jak s dýmkou cestovat a kam se vydat? Dozvíte se zhola vše. Navíc jsem na začátek podcastu zařadil zbrusu nový blok, a to dýmkařské novinky z Česka i ze světa! Dejte vědět, jestli se vám tenhle styl líbí a já to můžu dělat pravidelně. Přeji vám příjemný poslech, bando!

vodní dýmka dovolená
Vzhůru na dovču!

pátek 21. června 2024

Rekordní Dýmky na Kopci 2024!

Zlomili jsme kletbu. K úspěchu akce jsme potřebovali dvě věci – dobré počasí a komunitu. Dýmkám na Kopci se po letech strádání dostalo obojího! Třešničkou na korunce bylo ustanovení oficiálního českého rekordu. A když se podaří, co se dařit má, jak taková komunitní veselice vypadá? V reportu na vás čekají zákulisní informace, postřehy, vzpomínky, zajímavosti a hlavně fotky včetně streamu!

dýmky na kopci 2024
Rekordní posezení
(autor: Ondřej Skořepa)

pátek 31. května 2024

Podcast #42 – Aleš Neuberg: Cloudroom, poker a cesta k levnějšímu tabáku

Kvalitně dýmit od rána a třeba u toho i pracovat? V Praze před lety nemyslitelné. Pak se na Vinohradech z čista jasna zjevil Cloudroom a dodal přesně to, co nám tehdy chybělo! Příběh krkolomný, který vedl přes pokerové cluby, australské kavárny i gay bary, nám povypráví spolumajitel „Cloudu“ – Aleš Neuberg. It's #timetodym! 

Společně nahlédneme do vlhkého snu dýmkařských ajťáků, nakoukneme do karet pražské pokerové scény, odhalíme radosti i strasti vedení podniku ve více lidech. Zjistíte, jak se z kombinace kavárny, coworking hubu, dýmkárny, baru a bistra stal recept na úspěch a proč dýmky v tanečním klubu naopak nezafungovaly. Aleš také sehrál roli v nové spotřební dani pro náš milovaný tabák, jak to teda bylo? Zaposlouchejte se do nového dílu a dozvíte se to!

Aleš Neuberg: Cloudroom, poker a cesta k levnějšímu tabáku
Aleš slaví!

pondělí 27. května 2024

Track 'n Trace přichází: Jak se registrovat a proč?

Tabáky třeste se, sledují vás! Systém Track 'n Trace od 20. května dohlíží na všechny tabákové výrobky včetně tabáku do vodních dýmek. Přináší legislativní, finanční a časovou zátěž pro výrobce, dovozce, distributory a velkoobchod. Týká se však i dýmkařských podniků, e-shopů a částečně také vás, dýmkařské hordy. Nabízím vám krátký souhrn informací, které jsem byl schopen odšťavnit, a odpovědi na možné otázky.

systém Track 'n Trace
Bouchne to moc?
(zdroj: deviantart.com)

čtvrtek 9. května 2024

Recenze: KT Smoke

Think different. Pokud chcete v dýmkařském světě vymyslet něco opravdu nového, tohle motto je zásadní. Kam lze dýmky posunout, co se dá ještě vymyslet? Prostor pro nové nápady a inovace tu evidentně je, jak dokazuje objekt dnešní recenze. Dýmkařské víčko KT Smoke originálním způsobem ilustruje, že vodní dýmku lze pojmout všelijak.

KT Smoke
Servus, víčko!

úterý 30. dubna 2024

ShishaMesse 2024!

Zas a opět, stále i navzdory – ShishaMesse je zpět! Tento ročník byl vskutku zajímavý a odrazil všechny radosti i strasti německého trhu. Nemohl jsem chybět, a tak vám přináším každoroční reportáž zvídavého blogera. Co vyčmuchal můj velký frňák a jaké to letos bylo?

ShishaMesse 2024
Trhej, Azore!

středa 17. dubna 2024

Podcast #41 – Lukáš Tučný: Kovovýroba dýmek, CNC kouzla a vlastnosti materiálů

Kov. Dýmkaře provází na každém kroku! Kvalitní i mrzký, skvěle či strašlivě opracovaný do podoby dýmek a příslušenství. Ale moment, jak se z kusu kovu stane funkční dýmka? Kdo ví, odpoví. A ten někdo je můj dnešní host, Lukáš Tučný!

V plnotučném podcastu se dozvíte vše o dýmkařské kovovýrobě. Jak se to dělá, kolik to koštuje, co ten proces obnáší. Podíváme se na zoubek (ne)vhodných materiálů, jejich povrchů a údržby. Řeč byla o dýmkách marvin smoke, Eternity či Nebulla! Probrali jsme vyhořelou továrnu MattPear, klady i zápory výroby v tuzemsku a Číně, také parametry ideální dýmky. To vše s razovitym přízvukem, bo jsme natáčeli přímo v ostravské fabričce.

Lukáš Tučný: Kovovýroba dýmek, CNC kouzla a vlastnosti materiálů
Viva la kovovýroba!

čtvrtek 28. března 2024

Podcast #40 – Německý trh v troskách vs. tabákový zázrak v ČR

Kdo seje vítr, sklízí bouři. Zjednodušený popis aktuální situace na německém trhu, který pro nás byl mnoho let dojnou krávou a destinací levných tabáků. Rozhodl jsem se trochu pošťourat v tamních poměrech a propojit to s o štangli pozitivnější situací u nás! 

Objevte nesmysly německé regulace, důvody k zavedení 25g balení a hlavně ty neblahé dopady. Budou Němci nakupovat tabák pro změnu od nás? Spatřují tamní dýmkaři či lídři průmyslu vůbec světlo na konci středovky? Zaposlouchejte se do nového dílu podcastu a hned budete vědět. A pokud jste se probudili včera, povím vám o té nejlepší změně za 15 let, která se v ČR na poli tabáku udála!

Německý trh v troskách, tabákový zázrak v ČR
Díky, AI!

neděle 17. března 2024

Chyby v dýmkaření a jak se jim vyhnout #3

Dnes spolu opět vyrazíme do údolí dýmkařských chyb, materiálu je víc než dost! Podíváme se pod pokličku nabíjení korunek a práce s tabákem, kde se dopouštíme spousty přešlapů. Jako vždy nebudu pouze rejpat, ale nabídnu vám i vhodná řešení a tipy všeho druhu. Cesta vede od lednice přes Dubaj až k ušpiněným prackám. Připravte si k tomu dobrou dýmku, přeji příjemně-naučnou zábavu!

středa 28. února 2024

Tabák od března 2024! Ceny, informace a možné důsledky

Čekání je u konce, od 1. března vstupuje v platnost nová spotřební daň pro tabák do vodních dýmek! Byly to hektické měsíce, v jejichž závěru výrobci i distributoři přišli s novým ceníkem, který přirozeně zajímá úplně všechny. A já vám jej nyní, díky spolupráci s SHANTI a dalšími hráči na trhu, mohu představit a okomentovat!

nová cena tabák do vodní dýmky
„Božka, no vidíš to? Ty ceny!“

pondělí 19. února 2024

Podcast #39 – Lukáš Filipenský: Amfora, tajemství dýmkařské fotky a toulky s Meduse

Zaposlouchejte se do světa dýmu a hlíny v rozhovoru s Lukášem Filipenským. S láskou k tradici, keramice a dýmu ručně vyrábí atypické, přesto úžasné dýmky, korunky a příslušenství pod značkou Amfora. Radost pohledět, o to větší zážitek z nich dýmit! Roztočme společně hrnčířský kruh a odhalme radosti i strasti jejich brněnské výroby.

Ruce nemá vždy jen zapatlané hlínou a glazurami, občas do nich vezme i foťák nebo dýmky za desítky až stovky tisíc. Pátrali jsme po aspektech dobré dýmkařské fotky, podívali se do zákulisí večírků Formule 1, vyvraceli mýty o materiálech a probrali mimo jiné i jeho účast na Hookah Club Show, kde byl před lety vůbec prvním českým vystavovatelem!

Připravte si dobrou dýmku a ponořte se do zajímavého světa ruční výroby, odkud pochází dýmky ve tvaru Hvězdy smrti, sloupu v Morii nebo Poháru tří kouzelníků!

Lukáš Filipenský: Amfora, tajemství dýmkařské fotky a toulky s Meduse
Pan Hlína svírá zemi

středa 14. února 2024

Dýmkařské akce 2024

Cestování po dýmkařsku s agenturou Dýmkařův koutek už provozujete mnoho let, jaká je letošní nabídka zájezdů? Nechte se omámit vůní dálek a vyražte třeba do pralesa, případně do Ostravy. Dýmkařské akce neznají hranic, výběr zde najdete mezinárodní i tuzemský. Kam vyrazit?

dýmkařské akce 2024
Dýmkařské akce už se nesou! Tohle je zrovna polský příspěvek, ale o žádné akci tam nevím.
(zdroj: Jiří Staněk)

pondělí 12. února 2024

Poslední dýmkařská generace?

Zamyšlení skoro-třicátníka nad vývojem dýmkaření u nás. Stále více se setkávám s žalmy mé dýmkařské generace. Proč nejsou žádné novinky, kde jsou ti mladí na dýmkách, komunita už není co bývala, v podnicích menších měst prázdno, EU nás drtí, vapy nám užírají budoucí komunitu atd. Špatná atmosféra, dobře, pokusím se do ní vcítit jako slepec na orgiích a přidám svůj pohled na věc.

poslední dýmkařská generace
Ai-ta, krajta! Dýmka nic moc, ale jako ilustrace postačí
Dejme tomu, že dýmkaření v ČR je zhruba staré (mladé!) jako já, tedy +- 30 let. Jako většina odvětví, i dýmky se posouvají s každou novou generací. Vpřed, do boku, někdy i vzad. Abych mohl zhodnotit, kde se nyní nacházíme, je potřeba nakouknout do historických análů (:O). Nu a když tu dějepisnou řiť rozevřu doširoka, začalo to v 90. letech. První čajovny, importované dýmky z Egypta, Turecka a jiných států, zrod Shanti, dovoz Nakhly a zapomenutých arabských značek. Pokud většina dýmkařů začíná v rozmezí 15–25 let, této první generaci dnes táhne na 50 či 60 let – vskutku praví dýmkosauři. Jací byli?

Objevitelé

První generaci znám jen z vyprávění pamětníků, tehdy jsem vstával v 6 ráno na Pokémony a Horsta Fuchse. Byli to objevitelé, nadšenci. Dýmky dováželi z dalekých krajů, příliš o nich nevěděli. Dopracovali se k jejich použití metodou pokus-omyl, případně jukli na dovolené, jak to dělá místní dědek. Neměli mnoho informací, tehdejší dýmkaři buď experimentovali, nebo se ptali v čajovnách či žádali o radu jiné dýmkaře. Z této nesourodé skupiny vznikl zárodek dýmkařské komunity, ponejvíce v Brně.

Vládlo spojení dýmek s ezoterikou, čajovnickou kulturou, dálkami a Orientem. Všemu se dávaly libozvučná jména jako hagar (korunka), závětrník (tarbuš), šlauch (hadice), karafa (váza) atd. Dýmky z plechu, mosazi, řádně hlučné a přímo lačnící po rzi a vodním kameni. RZU, dvě jablka, papírové hadice! Dýmkaření v Česku dala tato generace základ, prvotní nadšení, komunitní feeling, zázemí dýmkařské čajovny a nezbytné, základní produkty. Dýmkařili pro radost, nebyla to pro ně žádná věda. Ti úspěšní dnes tvoří páteř dýmkařského průmyslu. Své žezlo pozvolna předávají někde mezi lety 2005 až 2009 a pokud s tím dýmkosauři nesekli, kouří dodnes.

Inovátoři

Vývoj dýmkaření souvisí s generačním střetem. Nová generace se chce odlišit od té staré, rebeluje. Osedlá stávající trend a pojme jej odlišně. O slovo se v novém miléniu přihlásila generace let 80. a 90., moji homies. Cestu nám umetli dýmkosauři a tak jsme vzali za vděk tím, co nám připravili. Díky nim se totiž v nultých letech, jako smrad z vonných tyčinek, rozšířily čajovny do všech kout(k)ů republiky. Tam jsme se s dýmkou potkali. Ale prr, díky dýmkám z trafik a dovolených jsme to zvládli i na kdejaké teenage párty či na tajňáka, když staříci nebyli doma.

V čem to rebelství? Internet, vole. Z dnešního pohledu se to zdá vtipné, ale je to tak. Díky němu jsme dohlédli za hranice a začali se o světě dýmu dozvídat více. Objevili jsme Ameriku, doslova. Její tabáky, vybavení, nabíjení a mixologii. Začali jsme k dýmce přistupovat jinak než dýmkosauři, chtěli jsme jí více porozumět a vytáhnout z tabáku maximum (potunit to Habibi, že jo). Sice pamatujeme i tabák za kilčo, ale i tehdy byl prostě drahý, tak proto ten zájem. 

Z toho pramení druhá rebelie, a to právě vůči cenám a dostupnosti tabáku. Objevily se komunitní muly, které tahaly z dovolených arabské tabáky. Vděčně jsme od nich brali. Muly morfovaly a staly se z nich pašeráci. Převážně díky nim jsme objevili tabákovou Ameriku. Později rozšířili sortiment o ruské, turecké, ukrajinské a jiné značky – staly se z nich „tetičky“. A řekněme si to upřímně, z velké části jim vděčíme za dýmkařský progres a jedinečnou tabákovou nabídku v srdci Evropy. Přidejte si k tomu objev německého trhu + éru asistovaných nákupů a výletů do Drážďan i jinam. Nastal tabákový Klondike.

Podmínkou růstu byl i stále větší výběr produktů/legálního tabáku, díky internetu jsme podojili první e-shopy. V roce 2015 se k tomu přidal iSmoke a otevřel nám dveře na východ – objevovali jsme kvalitní produkty, tabáky a začali jsme se učit od Rusů a Ukrajinců. Najednou jsme sosali to nejlepší ze západu a východu, což nám dýmkařsky jenom prospělo.

Chtěli jsme se potkávat, seznamovat a sdílet nadšení z dýmek. Skupiny kamarádů, štamgastů a mudrlantů se setkávaly v čajovnách i venku. A tady vzniká opravdová dýmkařská komunita, složená z experimentátorů, pašeráků, mluvků i neustále se rady dožadujících zelenáčů. Díky internetu jsme se začali potkávat také online, a to na fóru Zabublame.cz a v legendární FB skupině DÝMKAŘI, později na Czech Hookah a CHF. Pořádali jsme první akce a srazy, k tomu jsme vyjížděli na zahraniční veletrhy, jakmile přišly. Bylo to takové rodinné, rád na ty časy s melasou v oku vzpomínám. 

Byla to doba inovací. Díky Meduse jsme začali používat silikonové hadice, dorazily celoskleněné i závitové dýmky. Zjevil se nerez a elox. hliník, objevilo se bambusové uhlí, heat management badcha. Občas jsme zaslechli slovo Tangiers, ale neměli jsme šajna, vo co jde. Dorazily k nám phunnely a vortexy. Později přišel game changer v podobě HMS Kaloud Lotus, východních produktů a černot. Zachránilo nás kokosové uhlí, pobavilo míchání v rytmu Jeff¨s 7 Elements, obohatilo Německo a jeho levný tabák, vybojovali jsme si výjimku v protikuřáckém zákoně! Přišlo nám, že každý měsíc bylo něco nového, dýmkaření si o překot razilo cestu vpřed. Bylo si s čím hrát, více o této dekádě v Dýmkařské bibli.

Když se přehoupneme do 10. let, začali jsme rebelovat potřetí. Před 10–15 lety jsme přišli k podnikům sice funkčním, ale nedotaženým. Čajovny nebyly nikdy vyloženě zaměřené na dýmky, byl to jejich side hustle. Navíc jsme byli unavení z ezoteriky. Chtěli jsme tedy dýmkařský podnik! V rukou mladých majitelů, jejichž společným jmenovatelem byl nízký kapitál, dále palety/IKEA, slabá úroveň gastra a ruský hip-hop, vznikaly první shisha bary a lounge. Hvězda dýmkařských čajoven začala upadat.

Nastal informační věk, a to doslova. Nejen výtažky ze zahraničních znalostí, ale i první tuzemská tvorba. Kniha Vodní dýmka od pánů Jančára a Sedláčka, první recenzní a osvětové snahy v rámci komunity, Projekt Dýmka, má dítka Dýmkařův koutek a kniha Dýmkařská bichle, tvorba Shanti a iSmoke, zápisky Mikuláše Klokočky, Daliborův HookahWeek, tvorba ResolutionTV, má i jiná školení, přednášky, workshopy. Začali jsme schraňovat, ucelovat a tříbit dýmkařské znalosti, aby tehdejší i nastupující dýmkařská generace mohla začít nejenom s kvalitními produkty, ale také s dostatkem informací.

Dnes jsme už generace kolem 30+- a řekl bych, že pro podniky jsme aktuálně ta nejvýdělečnější skupina zákazníků – dýmky milujeme, máme cosi odkouřeno, vyděláváme a rádi část zlaťáků proměníme v podnikovou pohodu s dýmkou. Ale pouze několik z nás už je v komunitě aktivních ve smyslu skupin, akcí, experimentování, sdílení znalosti a pomoci začátečníkům. Náš vrchol nastal mezi lety 2014 až 2018, poté už se to vyselektovalo na dýmkaře z povolání + ty dlouhodobě nadšené a partu, pro které byla dýmka zajímavou životní fází, avšak posunuli se dále. To nezastavíte, je to přirozená věc. Také nám chybí čas oddat se dýmu na plno, protože život. Žezla se držíme dlouho, vždyť dodnes jsme páteří dýmkařské komunity a částečně i průmyslu. Komu jej předat?

Zlatá generace

V minulé dekádě se k dýmkám dostala mladá krev. Dalo by se říct, že jsme jim naservírovali kvalitní dýmkaření na stříbrném podnose. Takové možnosti jako oni neměla žádná generace před nimi. Začít dýmkařit s kvalitními produkty z celého světa a informacemi, ke kterým jsme se my složitě prokousávali. V kvalitních i punkových dýmkárnách, ale také v čajovnách různé kvality. Přeskočit RZU a papírové hadice, nakupovat v tuzemsku i zahraničí tabák a vybavení, používat HMS. Dýmkařit s co nejnižšími zdravotními dopady. V komunitě jsme jim ale připravili toxické přivítání, protože ego, vtípky a zesměšňování začátečníků.

V této éře nám dospěly dýmkařské podniky a rozrůstaly se cateringy. Čajovny předaly své žezlo výhradních dýmkařských podniků loungům, barům, útulnám a doupatům – dnes tvoří tento typ podniků místa, kam se lidé vydávají za dýmem. Tahle generace se do jejich tvorby pustila s vervou a navázala tak na tu naši. K tomu navíc kraftí dýmky, tabák i příslušenství – docela podnikavá parta. Spousta z nás se s nimi přesunula na Telegram, dění ve skupinách na FB se trochu utlumuje. To je jejich vlastní rebelství, dá se říct – staříkům na FB dávaj vale.

Bohužel se to rokem 2020 začíná lámat. Všimněte si, že minulá dekáda začínala krizí a přehoupla se do blahobytu. V době rostoucích mezd a relativně nízkých nákladů je snadné se aktivně do dýmkaření zapojit. Není proto divu, že jsme zažili tak divoký skok vpřed a rozšířili mohutně naše řady. Přišla pandemie. Za Covidu se sice napapaly e-shopy a spousta lidí začala dýmkařit doma, avšak podniky se dostaly na hranu existence. 

Covid s tím zamával na straně majitelů, zaměstnanců i návštěvníků. Mnozí si odvykli chodit a přišli na to, že když se to radši jakž takž naučí a zainvestují do gearu, mohou doma kouřit častěji a s nižšími náklady. Na druhou stranu mnohým chyběla socializace, tak zase naběhli zpět do podniků. Pak přišla válka, krize cen energií a inflace. To se musí někde promítnout a dýmka je vždycky spotřeba navíc, takže pokud se jí nechci vzdát, hledám právě to levnější řešení. V menších městech to může být vidět ještě více, podnik frčí hlavně přes víkendy a týdny jsou nic moc. A tak nám i spousta podniků zavřela a začínat dnes s podnikem chce hodně promyšlený plán, kapitál a štěstíčko k tomu. A co ti nováčci tedy?

Ztracená generace?

Přivítejte omladinu ve věku 18–25 let. Že jsme začínali dýmkařit i dřív? Ano, to bylo v době, kdy se našlo více dýmkařských podniků, kteří nám i pod zákonnou hranicí dýmku poskytly (díky veleještěru za ně). Dnes už si to skoro nikdo nelajzne. Zásadní ale je, že se mění trend v neřestech.

Tahle generace přímo naběhla do trendů vapingu, elf barů, kratomu, nikotinových sáčků, IQOS atd. Když vynechám kratom a sáčky, mají dým vždy po ruce a s chutí, která je baví. Nemusí si nakupovat horu tabáku, dýmek a příslušenství. Rituál přípravy jim třeba nic neříká, navíc nepotřebují sedět u dýmu hodiny, stačí jim puffnout a čus. Takže se část generace, která se potencionálně může stát dýmkařskou, realizuje v jiných „neřestech“. Z dat také plyne, že se počty kuřáků snižují. Data specificky o nás nemáme, ale ten kuřácký trend je spíš sestupný. Zdá se tedy, že se do dýmkaření nedostává nová krev. Alespoň ne tolik, jak jsme byli zvyklí v minulosti. 

Když se k dýmkám dostanou, často je vnímají jinak. Cool věc, udělám si u toho fotku, stále trochu rebelství. Netřeba jít do hloubky, stačí klouzat po povrchu. Používají jiné platformy jako TikTok, Snapchat, skupiny na WA. Na Facebooku je vlastně nezajímáme, mají jej spíš kvůli Messengeru. Na Instagramu se mísíme už více.

Další důležitá věc, z dýmkaření se stala nákladná záležitost. To není žádná novinka, ani pro nás to nebyl dvakrát levný koníček. Ale v dnešní době? Pro ty fakt mladé bez podpory rodičů nebo dobré brigády je vše drahé a nedivím se, že při stávajících cenách tabáku a hlavně cenách v podnicích je v dýmkaření méně mladých lidí. A to není problém jen mladých, dopadá to na celou komunitu. Třeba i v podnicích se skládá na dýmku více lidí, ale tímto jsme si prošli i my. Dýmka je spotřeba navíc a když nevíš, jak a z čeho vyžít, odpustíš si ji. 

Pozoruji i nezájem komunitě přispět. Maximálně jsou to mladí kutilové, co dělají příslušenství nebo 3Dtištěné dýmky a další věci. Jinak nejsou vidět, nejsou slyšet. Čekal bych, že po letech tu já s Daliborem nebudeme skoro sami. Ať už videa, psané věci, podcasty – jakákoliv tvorba. Ne, pouze několik značek dělá obsah, k tomu pár IG projektů, jinak žádní noví blogeři, recenzenti, tvůrci. Proč? Protože je to náročná práce a kdo to chce dělat kvůli penězům, tak v ČR nepochodí – jsme malý trh a svazuje nás legislativa. Takže musíš mít zápal, nějaké poslání a dělat to ve volném čase s vidinou, že tvrdá práce jednou přinese ovoce – což se snadno napíše, ale hůř realizuje.

Komu tedy předat dýmkařské žezlo? Umřou dýmky s námi, nebo ta nová generace přirozeně nastoupí na naše místo?

Obrození

Můžeme lamentovat, že se v komunitě nic neděje. Z našeho pohledu je novinek méně. Spousta věcí už byla vymyšlena, ladí se jen design, matroš a detaily. Honíme se za e-HMS, to nás sice nespasí, ale nabízí zajímavou alternativu. Na druhou stranu, kolegové a kolegyně, vyrůstali jsme v dýmkařském boomu a jiných podmínkách než generace dnešní. Byla komunita více aktivní a pospolitá? Ano, byla. Dnes je jiná, takto chodí. Mnoho těch, kteří měli v komunitě velké slovo, už se v životě posunulo a řeší věci jako rodina, hypotéky, budoucnost a objevují i jiné koníčky.

Přijde mi, že jsme tu za 30 let vybudovali něco úžasného. Země bez žádných kulturních vazeb na dýmkaření patří mezi velmoci v našem odvětví. V kvalitě a počtu dýmkařských podniků, řemeslném českém skle a křišťálu, inovativních materiálech pro dýmku (silikonové hadice, porcelán, beton, 3D tisk, dřevo atd.), v hloubce znalostí našeho řemesla, informační sféře, pořádaných akcích (roste to hezky rok od roku), dále v závodu o elektronické HMS a také tím, že si bereme to nejlepší ze západu i východu a děláme si to po svém. Jedinečně, českou cestou.

Abych to zakončil, lidi si k dýmkám najdou cestu v jakékoliv generaci. Třeba ti mladší nejsou aktuálně tolik vidět/slyšet a teprve do komunity přispějí něčím hodnotným – stále věřím v to, že i do budoucna bude dýmkaření v dobrých rukou. Nejdou možná tolik vidět, protože používají jiné platformy jako TikTok, Telegram a IG. A v podnicích se mohou objevovat méně, protože když jsou to studenti nebo čerstvě pracující, zvedající se ceny na ně mají velký dopad. Cestu si k nám ale najdou i „dospělí“, ať už po vlastní ose, skrze podniky, cateringy nebo dýmfluencery. Nejsme tedy poslední dýmkařskou generací, drazí miléniálové.

Užívejme si, dokud je k nám legislativa víceméně přívětivá. Až nastane opravdová krize, jejíž zárodky můžeme vidět v návrhu zákazu příchutí, musíme zamakat na tom, aby náš koníček přetrval. Jednu bitvu jsme však poměrně nedávno vyhráli. Od března 2024 budeme mít konečně vlastní daňovou kategorii tabáku pro vodní dýmky, která nám přinese významné snížení cen. Dopady to bude mít široké, veskrze pozitivní, řekl bych. Zamyslel jsem se nad tím zde, počtěte si!

Vzpomínejme tedy na ty krásné začátky a obrovský pokrok, ale nelamentuje furt. Dýmkaření se prostě vyvíjí a Jolandou není nikdo, v budoucnu můžeme růst, stagnovat i postupně vymizet. Tím si ale hlavu nelamte, nabijte si korunku a vypusťte tyhle úvahy ven z těla spolu s dýmem.

čtvrtek 25. ledna 2024

Podcast #38 – Martin Pajtai: Hookah Revizor, příběh Edgar's a příbramská čabajka

Nový rok začneme pozitivně, s vtipem a velmi zajímavou dýmkařskou story! Poví nám ji můj dobrý kamarád, protřelý dýmkář, komunitní stálice, bývalý Pipe Man i "HR" z iSmoke, jeden ze zakladatelů legendární dýmko-vilky Edgar's a současně obávaný Hookah Revizor – Martin Pajtai.

Připravte se na krátkou lekci maďarštiny, bizarní historky z Petrohradu i pád do rokle s rozepnutým poklopcem. Objevíte kouzlo dýmkařského nohejbalu, polétavé dásně a dýmkařské Příbrami. Probrali jsme cateringový projekt Pipe Man, jeho kariéru v iSmoke a příběh podnikové ikony Edgar's od začátku do konce. V závěru jsem Pajtyho vyzpovídal na téma videí pro ResolutionTV a přirozeně mě taky zajímalo vše o projektu Hookah Revizor.

Udělejte si poctivou dýmku a zaposlouchejte se do Pajtyho příběhů, zaručeně zlepší den!

Martin Pajtai: Hookah Revizor, příběh Edgar's a příbramská čabajka
Bacha, jde revizor!

pátek 19. ledna 2024

Podcast se mnou!

Blogísek oslavil v lednu 9. výročí, fíha. Náhoda tomu chtěla, že jsem na začátku roku obdržel pozvánku na rozhovor – ideální příležitost se pro jednou v roli hosta rozpovídat na různá (ne)dýmkařská témata. Nastražte ušiska a zaostřete bulvy, tentokrát je to i s videem!

Kluci z Prostě Podcast mě zpovídali na téma blogu, knihy, školení, založení podniku, dýmkařské kultury, drahých dýmek a ták. Bulvárek je samozřejmostí. Díky za pozvání PP a možnost u podcastu dýmit, jak jsem zvyklý.

podcast jakub kopáček dýkmařův koutek
Byl jsem u zpovědi

úterý 16. ledna 2024

Chyby v dýmkaření a jak se jim vyhnout #2

Tě pic, pokračujeme v túře údolím dýmkařských chyb. Tentokrát zabrušuji více do zdravotní stránky dýmkaření, mrknem na různé patálie během kouření, bude nás trochu natahovat a připomeneme si vybrané chybky s uhlím a heat managemetem obecně. Připravte si k tomu dobrou dýmku, přeji příjemně-naučnou zábavu!